5 najważniejszych czynników pozycjonujących strony

5 najważniejszych czynników pozycjonujących strony

Pozycjonowanie stron to skomplikowany proces, który wymaga uwzględniania wielu czynników wpływających na widoczność witryny w wynikach wyszukiwania. Które z nich są najważniejsze? Co warto w ich przypadku mieć na uwadze? Tego dowiesz się w tym artykule.

W skrócie:

  • W pierwszej kolejności zadbaj o crawling i indeksowanie. W końcu jeśli Google nie może przeszukać ani zindeksować Twojej strony, nie pojawi się ona w wynikach wyszukiwania.
  • Następnie odpowiednio dobierz frazy kluczowe. Ustal, czego potrzebuje odwiedzający i optymalizuj treści pod te zapytania. Podczas tworzenia treści bierz pod uwagę także intencję odwiedzającego.
  • Jakościowy content jest fundamentem sukcesu w SEO. Twórz unikatowe i angażujące treści, które odpowiadają na potrzeby odbiorców oraz są odpowiednio sformatowane.
  • Kolejny czynnik decydujący o sukcesie w pozycjonowaniu to naturalne, wartościowe backlinki z autorytatywnych stron, które są traktowane przez Google jako „głosy zaufania”.
  • Mobilna wersja Twojej strony jest ważniejsza niż desktopowa!

1. Crawling i indeksowanie

Crawling to proces, w którym roboty wyszukiwarek (np. Googlebot) przeszukują Internet w poszukiwaniu nowych stron i aktualizacji na znanych im stronach.

Indeksowanie natomiast to etap, w którym treści znalezione w ramach crawlingu są analizowane i zapisywane w bazie danych wyszukiwarki. To właśnie z niej zaciągane są odpowiednie wyniki, gdy użytkownik wprowadzi w Google zapytanie.

Jeśli wyszukiwarki nie mogą poprawnie przeszukać i zindeksować Twojej strony, po prostu nie pojawi się w wynikach wyszukiwania. Błędy w pliku robots.txt, brak mapy witryny czy problemy z linkowaniem wewnętrznym mogą sprawić, że kluczowe podstrony nie zostaną odnalezione przez roboty, nawet jeśli zawierają wysokiej jakości treści.

Porady, jak dbać o crawling i indeksowanie w ramach pozycjonowania:

  • Umieść robots.txt w głównym katalogu strony – plik ten powinien znajdować się pod adresem „twojastrona.pl/robots.txt”. Za jego pomocą możesz określić, które części witryny mają być dostępne dla robotów wyszukiwarek, a które nie.
  • Zadbaj o crawl budget – jest to liczba stron, które robot wyszukiwarki przeszuka na Twojej witrynie w określonym czasie. Musisz dbać o crawl budget, gdyż w przeciwnym razie roboty mogą zmarnować czas na mniej istotne treści i nie znajdą nowych/zaktualizowanych stron. Jest to szczególnie ważne w przypadku dużych witryn (np. sklepów internetowych), które mają tysiące URL-i.
  • Dbaj o nawigację – roboty wyszukiwarek potrzebują ścieżek w postaci linków, aby przemieszczać się po Twojej witrynie. Strony bez wewnętrznych linków są dla nich niewidoczne, co oznacza, że mogą nie zostać zindeksowane.

2. Dobór fraz kluczowych i intencja

Dobór fraz kluczowych to proces, w którym wybierasz słowa i wyrażenia wpisywane przez użytkowników w wyszukiwarkę, gdy szukają określonych informacji. Następnie starasz się w odpowiedni sposób zawrzeć te frazy w treściach publikowanych na stronie, aby stały się widoczne na dane zapytania.

Intencja użytkownika (user intent) to z kolei cel, jaki przyświeca użytkownikowi podczas wyszukiwania – czy chce znaleźć informacje, porównać produkty, a może już dokonać zakupu.

Odpowiedni dobór fraz kluczowych jest bardzo ważny. Przykładowo skupienie się jedynie na popularnych frazach kluczowych o dużym wolumenie wyszukiwań może okazać się pułapką, gdyż takie zapytania zwykle są konkurencyjne. Co więcej, popularne frazy to często krótkie zapytania (np. samo „kredyt”), więc trudno w ich przypadku ocenić, jaka przyświeca im intencja.

Porady, jak dbać o frazy kluczowe i intencję w ramach pozycjonowania:

  • Dopasuj intencję użytkownika do treści strony – optymalizacja strony pod frazy, które nie odzwierciedlają tego, czego naprawdę szuka użytkownik, skutkuje brakiem zaangażowania i mniejszą konwersją. Na przykład, jeśli użytkownik szuka informacji o produkcie, a Ty kierujesz go od razu na stronę sprzedażową, może opuścić ją bez podjęcia żadnej akcji.
  • Nie ignoruj fraz long-tail – frazy long tail (długi ogon) składają się z 3 i więcej słów. Mają niższy wolumen wyszukiwań, ale często przyciągają bardziej świadomych użytkowników, którzy lepiej wiedzą, co chcą kupić lub czego się dowiedzieć.
  • Sprawdź, co robi Twoja konkurencja – przeanalizuj frazy kluczowe, na które pozycjonują się inne strony w Twojej branży. Zobacz, jakie frazy są używane w nagłówkach, tytułach i metadanych. Dzięki temu zyskasz pomysły na dodatkowe słowa kluczowe, które mogą zadziałać na Twojej stronie.

3. Jakościowy content

Jakościowy content to treści, które są oryginalne, przemyślane i dostosowane do potrzeb oraz oczekiwań odbiorców. To coś więcej niż tylko umieszczanie słów kluczowych na stronie. Jakościowy content wyróżnia się unikatowym podejściem do tematu, a także dobrą strukturą, dzięki której bez problemu mogą go zrozumieć boty Google, jak i użytkownicy.

Treści wysokiej jakości to od lat filar pozycjonowania. W przypadku praktycznie każdej większej aktualizacji Google pojawiają się rady, które można sprowadzić do „dbaj o lepszy content”.

Porady, jak dbać o content w ramach pozycjonowania:

  • Zrozum potrzeby swojej grupy docelowej – zanim zaczniesz pisać, zastanów się, kim są Twoi odbiorcy i czego oczekują. Jakie pytania mogą mieć? Jakie problemy chcą rozwiązać? Dzięki temu Twoje treści będą bardziej trafne i angażujące.
  • Miej realistyczne oczekiwania – nie musisz za każdym razem odkrywać koła na nowo czy opisywać przełomowe kwestie w swojej branży. Czasami wystarczy dodanie swojego unikatowego spojrzenia na dany temat. Niektórzy czytelnicy docenią to, że po prostu zgromadzisz pewne ważne informacje w jednym miejscu.
  • Twórz logiczną strukturę tekstu – dobrze zorganizowany tekst z wyraźnym wprowadzeniem, rozwinięciem i zakończeniem pomaga czytelnikom łatwiej zrozumieć temat. Pamiętaj też, że praktycznie każdy, kto korzysta z Internetu, jest niecierpliwy. Aby przykuć uwagę odwiedzającego, już na wstępie zaznacz, czego mogą dowiedzieć się z tekstu za pomocą np. sekcji „W skrócie” lub „Tego dowiesz się z tego tekstu” (jak w przypadku tego artykułu). Także Google lepiej rozumie takie treści i chętniej je indeksuje​.
  • Zadbaj o formatowanie – w kontekście czytelności warto wspomnieć o formatowaniu. Używaj nagłówków (H1, H2, H3), list wypunktowanych, cytatów i krótkich akapitów, aby zwiększyć czytelność. Wyróżnij najważniejsze elementy treści, takie jak kluczowe informacje lub porady, aby użytkownicy łatwiej je zauważyli i przyswoili​.

4. Linki zewnętrzne

Linki zewnętrzne (backlinki) to odnośniki zamieszczone na innych stronach, które prowadzą do Twojej witryny.

Obok contentu linki zewnętrzne to kolejny fundament skutecznego pozycjonowania. Google traktuje takie przekierowania jako głosy zaufania od innych witryn. Im więcej wartościowych i naturalnych linków prowadzi do Twojej strony, tym większa szansa na lepsze pozycje w wynikach wyszukiwania. Oprócz tego takie linki mogą zwiększyć ruch na Twojej stronie, przekierowując użytkowników z innych źródeł.

Porady, jak dbać o linki zewnętrzne w ramach pozycjonowania:

  • Zadbaj o wysoką jakość treści – jak wspomniałem wcześniej, content ma bardzo duże znaczenie w pozycjonowaniu. Gdy publikujesz jakościowe treści, inne strony będą chętniej do Ciebie linkować.
  • Unikaj niskiej jakości stron – zdobywanie linków z podejrzanych lub spamerskich witryn może przynieść więcej szkody niż pożytku, a nawet doprowadzić do kar od Google​​.
  • Unikaj nadmiernej optymalizacji anchor textów (tekstów zakotwiczenia) – tekst zakotwiczenia to słowo/słowa, do których dodano link. Częstym błędem popełnianym przez wielu właścicieli stron jest stosowanie nadmiernej optymalizacji. Przykładowo, jeśli prowadzisz sklep z butami i wszystkie linki prowadzące do danej podstrony używają frazy „buty sportowe” jako tekstu zakotwiczenia i dodatkowo sama podstrona nazywa się „buty sportowe”, Google może uznać to za manipulację. Zamiast tego używaj zróżnicowanych fraz, takich jak „obuwie do biegania” lub „buty na siłownię”, aby zachować naturalność.

5. Dostosowanie pod mobile

Dostosowanie strony pod mobile oznacza, że strona internetowa jest zoptymalizowana tak, aby działała płynnie i bezproblemowo na smartfonach i tabletach. Ten czynnik SEO jest szczególnie ważny od marca 2018 roku, gdy wprowadzono Mobile First Index.

Mobile First Indexing oznacza, że Google opiera się na mobilnej wersji strony podczas jej indeksowania i ustalania pozycji w wynikach wyszukiwania. Tak – to właśnie wersja mobilna jest punktem odniesienia, gdy generowane są odpowiedzi na zapytania zarówno mobilne, jak i desktopowe.

Od 2019 roku Mobile First Index był stosowany w przypadku wszystkich nowych stron internetowych. Z kolei od 2023 roku Google całkowicie przełączyło swoje crawlery na priorytet mobilny.

Skąd ta zmiana? Cóż, użytkownicy desktop już od lat generują znacznie mniej ruchu niż użytkownicy mobile:

Obraz zawierający tekst, zrzut ekranu, Wykres, liniaOpis wygenerowany automatycznie

Źródło.

Nie dziwne zatem, że Google już od lat chce prioretyzować właśnie doświadczenie na mobile.

Porady, jak dbać o dostosowanie pod mobile w ramach pozycjonowania:

  • Szybkość ładowania ma kluczowe znaczenie – jak wspomniałem, gdy korzystamy z Internetu, jesteśmy niecierpliwi. Jesteśmy niecierpliwi jeszcze mocniej, gdy robimy to na telefonie. Z tego powodu długie czasy ładowania tym bardziej irytują użytkowników mobilnych. Staraj się celować w load time poniżej 3 sekund.
  • Ostrożnie korzystaj z pop-upów – pop-upy na urządzeniach mobilnych jest szczególnie trudno zamknąć, więc potrafią mocno irytować użytkowników.
  • Projektuj dla „grubych palców” – na dotykowych ekranach pewne elementy nawigacyjne trudniej jest dotknąć. Zbyt małe przyciski mogą prowadzić do przypadkowych kliknięć i frustracji użytkowników.
  • Optymalizuj pod kątem wyszukiwań lokalnych – mobilni użytkownicy często szukają firm w swojej okolicy. Zadbaj o to, aby nazwa Twojego przedsiębiorstwa, adres i numer telefonu były umieszczone na stronie oraz na Profilu Firmy w Google.

Najważniejsze czynniki pozycjonujące – podsumowanie

W tym artykule omówiliśmy 5 istotnych czynników w kontekście pozycjonowania. Oczywiście jest ich znacznie więcej. Przykładowo jedna z ankiet przeprowadzonych przez SparkToro wśród 1 584 ekspertów SEO wskazuje na 26 istotnych czynników:

Google Ranking Factors Opinions from 1,584 SEO Survey Participants, August 2019

Na samym szczycie znajdują się:

  1. powiązanie tematyczne treści,
  2. jakość linkowania zewnętrznego,
  3. dostosowanie pod frazy kluczowe stosowane przez odwiedzających,
  4. czynniki EAT,
  5. dostosowanie pod mobile.

Oprócz tego, jak można dowiedzieć się z artykułu, po raz pierwszy od lat według ekspertów SEO to jakościowy content ma większe znaczenie niż linki oraz frazy kluczowe.

Pamiętaj, że Google stale udoskonala swoje algorytmy, dlatego warto być na bieżąco i reagować na zmiany. Dzięki temu Twoja strona odniesie sukces w pozycjonowaniu.

krdzen.webp

Krzysztof Rdzeń
Project Manager

Zarządzanie projektami marketingu SEO/SEM wymaga doskonałej znajomości dokumentacji wyszukiwarki Google. Co roku Google wdraża nawet do dziesięciu znaczących aktualizacji swojego algorytmu.
Każda aktualizacja operuje na kilku poziomach: technicznych wymagań w stosunku do stron www, oczekiwań co do treści na stronie – ich zawartości oraz formy prezentacji, aż po sposób w jaki domena pozyskuje linki zewnętrzne
alemanski.webp

Andrzej Lemański
Marketing Manager

Wg badań IAB AdEx w czasach kryzysu tort reklamowy na polskim rynku wykazuje mocną tendencję do przesuwania się w stronę reklamy SEM.
Najwięcej traci wtedy display, a więc reklama wizerunkowa. Wynika to z faktu, że reklama SEM jest zaliczana do tzw performance marketing, czyli reklamy wydajnościowej. Jeśli liczy się koszt za każdą wydaną złotówkę nie ma lepszej drogi.

Klient na I miejscu

Pracujemy przez całą dobę, aby Ci pomóc. Napisz do nas w dowolnym momencie, a jeden z nas z przyjemnością szybko się z Tobą skontaktuje!

Wystarczyły 3 miesiące, aby SEMFURY dostarczyło mi pierwsze efekty pracy. Kolejne miesiące to już zwrot na obiecanym poziomie i dziś marketing pozyskuje klientów na poziomie działu handlowego
Rafał
Kampania Shopping podniosła obroty w moim sklepie internetowym o 300%. Czy trzeba coś dodawać?
Tomasz
Kampania na Mapy Google uratowała moją kawiarnię przed zamknięciem.

Natalia

Poprawne zainstalowanie pełnej analityki na mojej stronie uświadomiło mi, które usługi mojej firmy cieszą się największą popularnością
Przemysław

Dlaczego warto współpracować z SemFury?

Realne cele

ustalamy wspólnie cele w ramach określonego czasu współpracy.

Plan współpracy

konkretne ramy czasowe, w których zobowiązujemy się zrealizować cele.

Brak zobowiązań czasowych

umowę możesz zakończyć w dowolnym momencie.

Rozliczenie za godziny pracy

płacisz za realnie przepracowany czas, a nie abonament.

Co miesiąc raport z prac

każda godzina jest rozliczona, o każdą możesz nas zapytać.

Szanujemy Twoje pieniądze

rozdzielamy Twój budżet na marketing i nasze wynagrodzenie.

Pobierz bezpłatny raport

    • Otrzymasz odpowiedź w ciągu 72h roboczych.

    • Otrzymasz analizę strony i porównanie z konkurencją.

    • Przygotujemy strategię SEO dla Twojego biznesu.

    • Pokażemy jak będzie wyglądała współpraca i raporty miesięczne.

    2023 copyright SEMFURY. All rights reserved.

    Aleje Jerozolimskie 123A, Warszawa

    [email protected]

    607 626 368