Zastanawiasz się, jak szybko da się wypozycjonować stronę? Jeśli planujesz inwestycję w SEO, jest to dla Ciebie na pewno ważny czynnik. W tym artykule dowiesz się (na podstawie sprawdzonych statystyk oraz naszych osobistych doświadczeń) czego i w jakim czasie możesz się spodziewać oraz jakie czynniki mają największy wpływ na sukces procesu pozycjonowania.
W skrócie:
- Czas osiągnięcia wyników SEO to zwykle 4-12 miesięcy. Tyle mniej więcej musisz poczekać, aby zobaczyć pierwsze efekty.
- Tylko 5,7% wszystkich nowych stron znajduje się w TOP10 na docelowe frazy kluczowe w ciągu pierwszego roku. Osiągnięcie czegoś takiego zajmuje im zwykle od 2 do 6 miesięcy.
- Tylko 0,3% stron znajduje się w TOP10 w mniej niż rok dla fraz o wysokim wolumenie wyszukiwań (ponad 50 000 miesięcznie).
- Czas pozycjonowania potrzebny na osiągnięcie topowej widoczności jest długi. Strony, które zajmują pierwszą pozycję w Google, mają średnio prawie 3 lata. Znalezienie się w TOP10 zajmuje z kolei średnio 2 lata.
- Strony, które mają już w miarę ugruntowaną pozycję (cieszą się jakąś widocznością i istnieją parę lat) mogą poprawić pewne kluczowe metryki SEO znacznie szybciej, jednak potrzebują na to większego budżetu.
- Na to, jak długo trwa SEO, wpływa głównie konkurencyjność branży, budżet oraz historia witryny. Oprócz tego różne działania (np. skupienie się na niewłaściwych frazach kluczowych i niskiej jakości content) potrafią wydłużyć ten czas.
Pozycjonowanie – co to jest?
Pozycjonowanie stron to złożony proces, który ma na celu poprawę widoczności strony w wynikach wyszukiwania. Obejmuje wiele aspektów, ale głównie sprowadza się do 3 głównych czynności:
- Optymalizacja techniczna – jest to fundament SEO. Nawet najlepsze treści czy linki nie pomogą, jeśli strona działa wolno, ma złą nawigację lub brak zabezpieczeń. W skrócie, ten aspekt pozycjonowania polega na usprawnianiu wielu kwestii technicznych witryny, aby Google łatwiej ją indeksowało, a użytkownicy mogli wygodniej z niej korzystać.
- Jakościowe treści – bez wartościowych i dobrze zoptymalizowanych treści Twoja strona nie przyciągnie ani użytkowników, ani wyszukiwarek. W ramach tych działań agencja pomaga tworzyć i optymalizować content, który odpowiada na potrzeby użytkowników i jest dostosowany pod odpowiednie frazy, aby Google mogło go dobrze ocenić oraz wyświetlić w wynikach wyszukiwania.
- Budowanie profilu linków – to kluczowy element wzmacniający pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Już od początku istnienia Google, przychodzące odnośniki były jednym z najważniejszych sygnałów, na podstawie których wyszukiwarka oceniała autorytet i wartość strony. Ten aspekt pozycjonowania polega na zdobywaniu wartościowych linków z zaufanych stron, które zwiększają autorytet Twojej witryny w oczach Google.
Warto też dodać, że w ramach pozycjonowania mogą być również realizowane działania płatne, takie jak kampanie Google Ads. Choć nie wpływają bezpośrednio na organiczne wyniki wyszukiwania, mogą znacznie przyspieszyć generowanie ruchu na stronie – zwłaszcza na początku działań SEO. Reklamy Google pomagają zwiększyć widoczność strony, co jest w stanie wesprzeć inne działania, jak budowanie profilu linków czy przyciąganie użytkowników do wartościowych treści. Długofalowo kampanie organiczne i płatne często wzajemnie się uzupełniają.
Główne czynniki wpływające na czas pozycjonowania
Na czas pozycjonowania strony wpływa wiele czynników, które mogą przyspieszać lub opóźniać osiągnięcie wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania. Zanim przejdziemy do omawiania konkretnych statystyk dotyczących tego, ile trwa pozycjonowanie, warto je nieco bliżej omówić.
1. Konkurencyjność branży
Im bardziej konkurencyjna jest branża, tym więcej czasu może zająć osiągnięcie wysokich pozycji. W sektorach, gdzie rywalizuje wiele stron z dobrze zoptymalizowanymi treściami i silnymi profilami linków, pozycjonowanie będzie trudniejsze i bardziej czasochłonne.
Przykładowo takie sektory jak prawo, usługi medyczne, ubezpieczenia czy e-commerce mocno polegają na SEO, dlatego wybicie się ze swoją stroną w takich niszach będzie trudniejsze.
2. Budżet
Pozycjonowanie to proces długofalowy, który wymaga odpowiednich zasobów. Większy budżet pozwala na bardziej intensywne działania, takie jak regularne tworzenie treści, audyty SEO, rozbudowę profilu linków oraz inwestowanie w specjalistyczne narzędzia. Przy mniejszym budżecie działania te mogą być realizowane wolniej, co naturalnie wydłuża czas osiągnięcia efektów.
3. Historia witryny
Jeśli wcześniej prowadziłeś działania SEO na swojej stronie, Google ma już pewien obraz Twojej witryny. Regularne publikowanie wartościowych treści, zdobywanie linków i dbanie o techniczną stronę SEO działa na Twoją korzyść. Natomiast jeżeli strona miała w przeszłości problemy, takie jak kary od Google za nieetyczne praktyki (np. spamowanie linkami), naprawienie tych błędów może znacznie wydłużyć czas, zanim Google ponownie zacznie ufać Twojej witrynie.
Czas potrzebny na wypozycjonowanie strony – przykłady
Przejdźmy zatem do omówienia konkretów. Na początek przyjrzymy się świetnej analizie przeprowadzonej przez Ahrefs. Twórcy popularnego narzędzia SEO postarali się znaleźć odpowiedź na to, ile trwa pozycjonowanie strony, która jest nowa i jej celem jest zdobycie widoczności w TOP10.
Czy da się wejść do TOP10 (w kontekście ogólnej widoczności) w ciągu pierwszego roku działania strony? Jest to możliwe, ale udaje się to tylko nielicznym witrynom. Według danych Ahrefs, tylko niewielki procent nowych stron osiąga takie wyniki:
- 1 miejsce – 1,30% stron.
- 2-3 miejsce – około 4% stron.
- 4-6 miejsce – około 8,5% stron.
- 7-10 miejsce – średnio około 14,6% stron.

Pozycje w TOP10 są zdecydowanie zajęte przez starsze strony. Inne dane wskazują zależność między pozycją strony, a jej średnim wiekiem:
- Pozycja 1 – 940 dni.
- Pozycje 2-3 – średnio 825 dni
- Pozycje 4-6 – średnio 745 dni.
- Pozycje 7-10 – średnio 675 dni.

Przeciętna strona znajdująca się w TOP10 ma ponad 2 lata. Natomiast te, które zajmują pierwszą pozycję, mają średnio prawie 3 lata.
Ogólna widoczność swoją drogą. Zapewne zastanawiasz się, ile trwa proces pozycjonowania strony internetowej, gdy zależy nam na widoczności na topowe frazy kluczowe.



Oto główne wnioski z powyższych wykresów:
- Tylko 5,7% wszystkich badanych stron znalazło się w TOP10 w ciągu pierwszego roku dla co najmniej jednego słowa kluczowego.
- Większość stron, którym ten wyczyn już się udał, potrzebowały na to od 2 do 6 miesięcy (61-182 dni).
- Tylko 0,3% stron zdobyło pozycję w TOP10 w mniej niż rok dla fraz o wysokim wolumenie wyszukiwań (powyżej 50 000 miesięcznie).
- Pozycjonowanie się na mniej konkurencyjne frazy (1 000 do 5 000 wyszukiwań miesięcznie) jest łatwiejsze – 18,1% stron zdobyło pozycje w TOP 11-100, a 4,8% znalazło się w TOP10 w ciągu roku.
- Ogólnie rzecz biorąc, prawie 95% nowych stron nie osiąga widoczności w TOP10 na popularne frazy kluczowe w pierwszym roku.
- Strony z wysokim ratingiem domeny (DR) osiągają zdecydowanie lepsze wyniki niż te z niskim DR.
Jak długo trzeba czekać na efekty z SEO – opinie ekspertów
Poradnik Google „How to hire an SEO” wskazuje, że:
Zazwyczaj specjaliści SEO potrzebują od 4 miesięcy do roku, aby najpierw wprowadzić optymalizacje, a potem zacząć obserwować efekty tych działań.
Z kolei ankieta przeprowadzona przez Ahrefs wśród specjalistów SEO pokazuje, że według większości z nich jest to od 3-6 miesięcy:

Co ciekawe, w porównaniu z wynikami tej ankiety sprzed około 1,5 roku, odsetek respondentów wskazujących na 3-6 miesięcy wzrósł (wcześniej takiej odpowiedzi udzieliło 45,6% ankietowanych).
A jak to wygląda z naszego doświadczenia?
Oto przykłady dwóch projektów SEO, jakie zrealizowaliśmy dla naszych klientów. Dane zostały zanonimizowane zgodnie z klauzulą poufności:


W przypadku projektu w branży chemii budowlanej działania były realizowane na przestrzeni niemal 4 lat. Pierwsze efekty pozycjonowania zaczęły pojawiać się właśnie po mniej więcej roku. W ciągu kolejnego roku zdecydowanie wzrosły, a już po 3 latach miała miejsce bardzo zauważalna poprawa.
W drugim przypadku mieliśmy nieco inną sytuację. Strona generowała już około 500 000 sesji miesięcznie, więc na pewno nie była nowa. W ramach naszych działań udało się tę liczbę niemal podwoić w około 6 miesięcy. W efekcie całkowity ruch wygenerowany w rok wyniósł około 9 000 000.
Mamy tu zatem 2 główne różnice. Druga strona miała ponad 4 razy większy budżet na pozycjonowanie, a do tego startowała z ugruntowanej pozycji. Metrykę, jaką były sesje, było zatem stosunkowo łatwo nawet podwoić. W przypadku pierwszego projektu konieczne dopiero było utworzenie fundamentów.
Główny wniosek jest zatem następujący – nowe strony mają zdecydowanie trudniej i nie ma co się w ich przypadku spodziewać cudów. Przypomnę omawiane wcześniej dane od Ahrefs – prawie 95% nowych stron nie osiąga widoczności w TOP10 na popularne frazy kluczowe w pierwszym roku.
Strony o ugruntowanej pozycji mogą z kolei spodziewać się całkiem świetnych wyników (np. podwojenia pewnych metryk) nawet w 6-12 miesięcy (choć wymaga to też większego budżetu).
Podobny przypadek opisuje agencja Bruce Clay Inc.. Wspomina przykładowo o optymalizacji strony firmy, która zajmowała się badaniami przesiewowymi leków. W ramach działań SEO wprowadzono wiele poprawek technicznych oraz ulepszono content, dzięki czemu w ciągu 6 miesięcy firma odnotowała wzrost ruchu o 166% w porównaniu do tego samego okresu sprzed dwóch lat.
Co utrudnia tempo pozycjonowania?
Co może mieć negatywny wpływ na czas pozycjonowania? SEO trwa stosunkowo długo, więc lepiej po drodze nie sabotować wyników następującymi działaniami:
- Skupienie się na złych frazach kluczowych – pozycjonowanie się na konkurencyjne frazy często zajmuje dużo czasu i wysiłku. Lepszym wyborem może być skupienie się na frazach long-tail.
- Słaba architektura strony – zła architektura strony utrudnia indeksowanie przez Google.
- Duplikacja treści i thin content – niskiej jakości treści mogą sprawiać, że Google nie będzie patrzyć przychylnym okiem na Twoją witrynę. Koniecznie jest ich albo usunięcie, albo zdecydowana poprawa.
- Brak sygnałów z mediów społecznościowych – brak aktywności w mediach społecznościowych może negatywnie wpływać na prowadzone działania SEO.
- Zaniedbanie meta tagów – niedbałe lub źle zoptymalizowane meta tagi mogą ograniczać Twoją widoczność w wynikach wyszukiwania oraz utrudnić pozycjonowanie się na docelowe frazy kluczowe.
Podsumowanie – dlaczego SEO potrzebuje czasu?
Czas potrzebny na pozycjonowanie jest stosunkowo długi, ponieważ cały proces składa się z wielu złożonych działań, które wymagają cierpliwości i systematyczności. Optymalizacja techniczna strony, budowanie jakościowego profilu linków, tworzenie wartościowych treści – wszystko to wymaga planowania i nie odbędzie się z dnia na dzień.
Oprócz tego algorytmy Google stale ewoluują. Nawet jeśli na stronie zostaną wprowadzone niezbędne zmiany, minie trochę czasu, zanim Google je zauważy.
Pamiętaj, że aby zobaczyć pierwsze efekty pozycjonowania, musisz nieco poczekać. Na szczęście SEO to strategia, która działa długoterminowo – gdy całość zacznie zgodnie funkcjonować, możesz liczyć na trwałe i stabilne korzyści.