Rozważasz inwestycję w SEO, ale nie wiesz, ile kosztuje pozycjonowanie strony internetowej? Na ostateczną cenę wpływa wiele czynników, takich jak konkurencyjność branży, zakres działań, czy rozmiar samej witryny.
W tym artykule omówimy dlatego, co składa się na cennik usług SEO oraz jakich efektów możesz spodziewać się z takiej inwestycji.
W skrócie:
- Koszt pozycjonowania stron internetowych zaczyna się od 1 500 do 2 000 złotych miesięcznie. Pozycjonowanie strony www, która jest większa (np. sklep internetowy) to już często wydatek rzędu od 7 000 do 10 000 złotych miesięcznie i więcej.
- Pozycjonowanie stron obejmuje takie działania jak audyt SEO, optymalizacja on-site, pozyskiwanie linków, content marketing, kampanie Google Ads, kampanie Google Ads PLA, optymalizacja Profilu Firmy w Google oraz raportowanie/analityka.
- Na koszt pozycjonowania stron internetowych wpływa konkurencyjność branży, skala i rozmiar strony, jej stan początkowy i historia oraz oczywiście obrane cele.
- Skorzystanie z usług zewnętrznej agencji SEO jest w wielu przypadkach bardziej opłacalne niż tworzenie wewnętrznego zespołu.
- Koszt pozycjonowania stron internetowych można obniżyć, realizując SEO samodzielnie. Pamiętaj jednak, że ma to swoje ograniczenia.
Działania SEO – co obejmują?
Zanim postanowisz przeznaczyć budżet na SEO, warto, żebyś zrozumiał, jakie działania będą realizowane w ramach tej usługi. Omówmy zatem główne kategorie.
1. Audyt SEO
Audyt SEO to pierwszy krok w procesie pozycjonowania, który pozwala ocenić stan obecny witryny, jej strukturę i dostosowanie pod kątem Google. Audyt dostarcza cennych informacji o obszarach wymagających poprawy oraz wskazuje konkretne elementy, które należy zoptymalizować, aby strona osiągnęła lepsze wyniki w SERP.
Przykładowe działania realizowane w ramach audytu SEO:
- Przegląd elementów technicznych, jak struktura URL, szybkość ładowania i błędy indeksowania.
- Ocena przejrzystości i organizacji witryny, w tym hierarchii nagłówków.
- Identyfikacja słów kluczowych, na które widoczna jest strona.
- Ocena tego, jak strona działa na urządzeniach mobilnych.
2. Optymalizacja on-site
Optymalizacja on-site polega na takim dostosowaniu różnych elementów na stronie, aby poprawić jej odbiór zarówno z perspektywy Google, jak i użytkowników.
Przykładowe działania realizowane w ramach optymalizacji on-site:
- Dostosowanie tytułów, opisów i nagłówków do wybranych słów kluczowych.
- Uporządkowanie i uproszczenie adresów URL dla lepszej nawigacji i indeksowania.
- Optymalizacja czasu ładowania przez kompresję obrazów, usuwanie zbędnych skryptów i korzystanie z pamięci podręcznej.
- Tworzenie spójnej struktury linków, która ułatwia użytkownikom i botom wyszukiwarek poruszanie się po witrynie.
3. Link building (optymalizacja off-site)
Jak sama nazwa wskazuje, optymalizacja off-site odbywa się poza pozycjonowaną stroną internetową. Ma na celu poprawę sygnałów głównie związanych z profilem linków oraz mediami społecznościowymi.
Przykładowe działania realizowane w ramach link buildingu:
- Zdobywanie wartościowych i naturalnych linków od renomowanych witryn.
- Zakładanie profili w katalogach branżowych i na stronach z wysokim autorytetem.
- Promocja strony poprzez platformy społecznościowe.
4. Content marketing
Content marketing to strategiczne podejście do tworzenia i dystrybucji wartościowych treści, które pomagają przyciągać i angażować docelową grupę odbiorców. Dobre treści wspierają SEO, zwiększają autorytet marki, przyciągają potencjalnych klientów i dostarczają im przydatną wiedzę.
Przykładowe działania realizowane w ramach content marketingu:
- Regularne publikacje artykułów blogowych, poradników, case studies.
- Optymalizacja treści pod odpowiednie słowa kluczowe i tworzenie treści zgodnych z intencjami wyszukiwania.
- Odświeżanie starych treści oraz ponowne ich wykorzystanie w innych formatach, jak np. e-booki.
5. Kampanie Google Ads
Kampanie Google Ads pozwalają szybko dotrzeć do szerokiego grona odbiorców.
Przykładowe działania realizowane w ramach kampanii Google Ads:
- Tworzenie reklam pojawiających się przy zapytaniach na wybrane słowa kluczowe.
- Wzmacnianie rozpoznawalności brandu poprzez reklamy na hasła związane z marką.
- Stosowanie remarketingu, czyli reklam docierających do użytkowników, którzy odwiedzili stronę, ale nie skonwertowali.
- Optymalizacja kampanii przez porównywanie różnych wersji reklam w ramach testów A/B.
6. Kampanie Google Ads PLA
Kampanie PLA (Product Listing Ads) w Google Merchant Center to reklamy produktów dla e-commerce, które prezentują zdjęcia i ceny produktów bezpośrednio w wynikach wyszukiwania Google.
Przykładowe działania realizowane w ramach kampanii Google Ads PLA:
- Wprowadzenie i synchronizacja danych produktów, jak ceny i zdjęcia.
- Dostosowywanie ustawień tak, aby poprawiać widoczność produktów w Google.
- Docieranie za pomocą remarketingu do użytkowników, którzy wcześniej oglądali produkty, ale nie dokonali zakupu.
7. Profil Firmy w Google
Profil Firmy w Google (dawniej Google Moja Firma) to kluczowy element działań SEO (zwłaszcza w przypadku pozycjonowania lokalnego).
Przykładowe działania realizowane w ramach optymalizacji Profilu Firmy w Google:
- Uzupełnienie podstawowych informacji, takich jak adres, godziny otwarcia, numer telefonu, opis firmy.
- Odpowiadanie na recenzje zostawiane przez klientów oraz ich pytania.
- Uzupełnianie informacji o produktach i usługach.
- Udostępnianie contentu.
- Monitorowanie wskaźników i statystyk na temat Profilu ze strony Skuteczność.
8. Analityka
Analityka to kluczowy element działań SEO. Wyniki należy na bieżąco śledzić i mierzyć, by efektywnie optymalizować kampanie. Oprócz tego analityka będzie mieć duże znaczenie dla Ciebie jako klienta, gdyż dokładne raporty agencji SEO przedstawiają, jakie działania były realizowane i jakie efekty przyniosły. Takie informacje bardzo pomagają ocenić dokładny koszt pozycjonowania strony oraz zwrot z inwestycji.
Przykładowe działania realizowane w ramach analityki:
- Przygotowywanie raportów podsumowujących efekty działań SEO, kampanii oraz zmian w monitorowanych KPI (key performance indicators – kluczowych wskaźnikach efektywności).
- Analiza tego, które działania przynoszą bezpośrednie efekty sprzedażowe lub wpływają na realizację innych celów.
Cena pozycjonowania stron – co wpływa na koszty?
Co wpływa na koszt pozycjonowania? Istnieje kilka ogólnych kwestii, które będą mieć znaczący wpływ na wszelkie realizowane projekty z zakresu SEO:
- Konkurencyjność branży – im więcej firm rywalizuje o czołowe pozycje w danej niszy, tym bardziej złożone i kosztowne będą działania SEO.
- Skala i rozmiar strony – większe strony, takie jak sklepy internetowe z licznymi podstronami, wymagają bardziej zaawansowanej optymalizacji, co wpływa na wyższy koszt.
- Lokalizacja – pozycjonowanie lokalne jest tańsze niż działania o ogólnokrajowym lub międzynarodowym zasięgu.
- Stan początkowy strony – witryny z poważnymi błędami technicznymi lub niewielkim contentem potrzebują intensywniejszej pracy, co podnosi koszt początkowy SEO.
- Cele i oczekiwania – ambitne cele, takie jak szybkie osiągnięcie wysokiej pozycji na popularne frazy, mogą wymagać dodatkowych działań i inwestycji.
Pozycjonowanie stron – cennik
W skrócie – koszt SEO dla małej firmy zaczyna się w okolicy 1 500 do 2 000 złotych miesięcznie. W przypadku większych projektów może sięgać nawet 7 000 do 10 000 złotych miesięcznie.
Mówimy tutaj jednak o samej opłacie dla agencji. Do tego typu działań często należy także dodać budżet reklamowy, który także może wynosić kilka lub kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie.
No właśnie – ale co dokładnie obejmują takie działania? W tradycyjnym modelu współpracy agencje stosują abonament, który co miesiąc jest opłatą za usługi SEO – ale bez wskazania dokładnego nakładu pracy. To oznacza, że co miesiąc klient płaci ustaloną kwotę, otrzymuje raport ze statystykami, jednak nie wie, ile faktycznie czasu agencja poświęciła na poszczególne działania, kto się nimi zajmował ani na czym polegała strategia. Właśnie z tego powodu stosujemy „nieabonament”.
W SemFury stawiamy na uczciwe rozliczenie za konkretną pracę. To oznacza, że nie tylko prezentujemy klarowną wycenę, ale także jasno przedstawiamy, jakie działania i w jakim zakresie były realizowane:
Na podstawie powyższych przykładowych pakietów wyraźnie widać, że po stronie SemFury usługa pozycjonowania to w praktyce od 12 do 48 roboczogodzin miesięcznie rozbitych na różne kategorie działań.
Czy warto inwestować w pozycjonowanie?
Krótka odpowiedź brzmi – zdecydowanie tak. Zwroty z inwestycji potrafią być niesamowicie korzystne. Oto kilka przykładów wdrożeń, jakie udało nam się zrealizować:
Pozycjonowanie realizowano na przestrzeni prawie 3 lat. Biorąc pod uwagę miesięczny budżet, w tym okresie klient wydał na SEO nie więcej niż 100 000 złotych. Inwestycja zwróciła się zatem ponad czterokrotnie.
Powyższy projekt pokazuje z kolei, że nieco większy koszt pozycjonowania stron (w okolicach 10 000 złotych miesięcznie) jest w stanie przełożyć się nawet na dwukrotne zwiększenie ruchu na dużym portalu w rok.
Dla porównania weźmy też projekt nastawiony bardziej na działania reklamowe niż samo SEO. Jak widać, zwrot z inwestycji także potrafi być spory.
Tanie pozycjonowanie stron – czy można zaoszczędzić?
Jak ustalić, czy warto korzystać z usług zewnętrznej agencji SEO? Najlepiej oceń, ile kosztowałoby Cię stworzenie własnego zespołu zajmującego się pozycjonowaniem.
Przykładowo według portalu wynagrodzenia.pl mediana wynagrodzenia specjalistów SEO to 6 640 złotych brutto. Koszt zatrudnienia innych podobnych specjalistów (jak copywriter/content writer, social media manager, Google Ads Specialist, project manager itp.) to także koszt rzędu od 5 000 do 6 500 brutto miesięcznie.
Można zatem w przybliżeniu założyć, że utrzymanie wewnętrznego pięcioosobowego zespołu od SEO to wydatek około 34 000 złotych miesięcznie.
Dla wielu mniejszych lub średnich firm może to być zbyt duża inwestycja. Korzystanie z usług zewnętrznej agencji będzie dlatego dobrym wyborem. Oczywiście w praktyce oznacza to mniejszą liczbę roboczogodzin przeznaczanych na pozycjonowanie, niż gdyby miałby się tym zajmować dedykowany, wewnętrzny zespół. Jak jednak pokazują nasze case studies, zewnętrzne wsparcie zdecydowanie potrafi przynosić świetne efekty.
Innym sposobem na obniżenie kosztów SEO może być też samodzielne realizowanie pozycjonowania. Przykładowo niektórzy przedsiębiorcy są w stanie znaleźć czas na to, aby wyszukiwać frazy kluczowe, prowadzić bloga, social media oraz publikować wpisy gościnne w celu pozyskiwania linków.
Pamiętaj jednak, że samodzielne działania SEO mają swoje ograniczenia. Pozycjonowanie wymaga czasu, regularności i dostępu do specjalistycznych narzędzi oraz wiedzy – zwłaszcza w zakresie link buildingu, zaawansowanej analityki czy technicznej optymalizacji. W przypadku większych projektów (takich jak e-commerce) osiągnięcie efektów na własną rękę może być trudne i czasochłonne.
Koszt pozycjonowania stron – podsumowanie
Pozycjonowanie stron to inwestycja, która wymaga przemyślanego podejścia i pełnej transparentności. Właśnie z tego powodu oferujemy szczegółowy abonament rozliczeniowy. W naszym modelu rozliczenie oparte jest na przepracowanych godzinach oraz precyzyjnie raportowanych działaniach, dzięki czemu zawsze wiesz, za co płacisz. Oprócz tego możesz dodać/przenieść godziny wedle swojego uznania, aby zwiększyć inwestycję w działania wybranego typu.
Wiesz już zatem, ile kosztuje pozycjonowanie strony internetowej. Sprawdź jeszcze, ile trzeba czekać na efekty pozycjonowania.