Pozycjonowanie międzynarodowe powinno poprawić pozycję Twojej strony w organicznych wynikach wyszukiwania w różnych krajach i dla użytkowników posługujących się różnymi językami. Dlaczego tylko powinno? Ponieważ często nie działa z powodów, które opisujemy w poniższym artykule. Dowiedz się wszystkiego, co warto wiedzieć o pozycjonowaniu międzynarodowym, zanim zaczniesz za nie płacić.
Spis treści:
- Czym jest pozycjonowanie międzynarodowe? Definicja.
- Pozycjonowanie zagraniczne krok po kroku
- Korzyści z pozycjonowania międzynarodowego
- Międzynarodowe SEO — najczęściej popełniane błędy
Czym jest pozycjonowanie międzynarodowe? Definicja.
Z definicji pozycjonowanie międzynarodowe jest procesem optymalizacji strony internetowej, którego celem jej zwiększenie jej widoczność poza granicami kraju klienta, inwestującego w te działania. Innymi słowy międzynarodowe SEO (np. pozycjonowanie w Niemczech) polepsza pozycję Twojej strony internetowej lub sklepu w zagranicznych krajach. Oczywiście pod warunkiem, że jest skuteczne.
Pozycjonowanie zagraniczne okazuje się bowiem o wiele trudniejsze niż pozycjonowanie lokalne. Wymaga uwzględnienia dodatkowych wyzwań, którymi są:
- konieczność zrozumienia języków i walut docelowych krajów,
- tłumaczenie tekstów z uwzględnieniem kontekstu kulturowego fraz kluczowych,
- dostosowanie komunikacji do lokalnych potrzeb użytkowników,
- rozwiązania problemów technicznych (np. poprawnego wdrożenia odpowiednich znaczników herflang, określających wersję językową strony dla danego kraju).
Pozycjonowanie zagraniczne krok po kroku
Pozycjonowanie zagraniczne różni się zatem od lokalnego SEO i z reguły wymaga znacznie dłuższych przygotowań oraz szerszego zakresu regularnie wykonywanych działań. Poniżej opisujemy ten proces krok po kroku. Jeśli będziesz chciał dowiedzieć się więcej o każdym z etapów lub będziesz miał inne pytania, dotyczące pozycjonowania zagranicznego, skontaktuj się z nami.
00. Przygotowania do pozycjonowania zagranicznego
Skuteczne pozycjonowanie międzynarodowe wymaga głębokiej analizy docelowych rynków. Konieczny jest nie tylko rozszerzony research słów kluczowych, obejmujący ich zastosowania specyficzne dla konkretnego kraju czy kultury, ale także poznanie i zrozumienie zachowań, preferencji i oczekiwań konsumentów.
Etap ten obejmuje także analizę działań konkurencji pod kątem zidentyfikowania elementów strategii SEO o największej skuteczności. Przeprowadzamy także analizę zagranicznych wyników wyszukiwania w celu wyodrębnienia specyficznych standardów lokalnych algorytmów wyszukiwania.
01. Opracowanie strategii pozycjonowania zagranicznego
W kolejnym kroku wybiera się domeny lub subdomeny zgodne z docelowymi krajami — to tzw. strategia domenowa. Przykładem błędów w tej dziedzinie jest np. domena.pl/uk na potrzeby pozycjonowania w UK (Anglia). Należy także określić budżet działań, uwzględniając jego podział na poszczególne rynki oraz konkretne działania (rozbudowa contentu na stronie, link building).
02. Optymalizacja contentu
Optymalizacja strony internetowej, w tym treści lub opisów produktów w sklepie internetowym obejmuje nie tylko ich tłumaczenie. Konieczne jest bowiem dostosowanie komunikacji, a zwłaszcza haseł reklamowych do oczekiwań lokalnych konsumentów. Działania te obejmują nie tylko teksty na stronie czy opisy produktów w sklepie internetowym, ale także metadane, tagi i opisy alt obrazków.
03. Linkbuilding w pozycjonowaniu międzynarodowym
Podobnie, jak w SEO lokalnym, w pozycjonowaniu międzynarodowym duży wpływ na skuteczność działań ma zdobywanie linków z zewnętrznych serwisów. W międzynarodowym SEO może to jednak wymagać dodatkowych czynności związanych z dotarciem do wartościowych źródeł linków. Chodzi przecież nie tylko o artykuły sponsorowane, ale także stron influencerów, eventów czy partnerów biznesowych.
04. Analiza wyników i modyfikacje strategii
Podobnie, jak w SEO lokalnym, w pozycjonowaniu międzynardowym rzetelna analiza wyników cząstkowych pozwala na bieżąco wprowadzać drobne modyfikacje strategii i podejmowanych działań. To zwiększa ich skuteczność i pozwala szybciej zbliżyć się do założonego celu.
Korzyści z pozycjonowania międzynarodowego
Korzyści z pozycjonowania międzynarodowego interesują przede wszystkim firmy o aspiracjach globalnych. Nic dziwnego, bowiem skuteczne pozycjonowanie stron internetowych w wyszukiwarkach jest kluczem do zagranicznych rynków, które zwykle okazują się bardziej atrakcyjne, niż ten rodzimy. Można wykorzystać to także do dywersyfikacji źródeł przychodów.
Dodatkowo widoczność strony internetowej w skali globalnej pozwala dotrzeć z ofertą do znacznie większej ilości potencjalnych klientów. A to oznacza również większą rozpoznawalność marki, która może przyczynić się do wzrostu lojalności klientów, stając się przewagą nad konkurencją.
Międzynarodowe SEO — najczęściej popełniane błędy
Zanim jednak zdecydujesz się płacić za pozycjonowanie międzynardowe, poznaj najpopularniejsze błędy, które sprawiają, że działania tego typu nie przynoszą spodziewanych efektów:
- niedostosowanie treści do lokalnych rynków. Samo tłumaczenie tekstów to za mało. W przygotowywaniu nowych wersji językowych strony trzeba bowiem uwzględnić także różnice kulturowe, lokalne preferencje oraz specyfiki rynków,
- źle wdrożone tagi herflang. Niepoprawnie użycie lub zignorowanie potencjału tagów herflang prowadzi do kanibalizacji treści oraz wyświetlaniem użytkownikom niewłaściwej wersji językowej strony,
- niepoprawnie dobrane frazy kluczowe. W pozycjonowaniu międzynarodowym nie można używać identycznej listy słów kluczowych dla każdego rynku, ponieważ frazy popularne w jednym kraju, mogą nie mieć takiego samego znaczenia w innym,
- ignorowanie wyszukiwarek innych niż Google. Na przykład znacznie popularniejsza w China jest Baidu, a w Rosji Yandex, co należy uwzględnić już na etapie układania strategii pozycjonowania międzynarodowego,
- brak optymalizacji technicznej strony, a więc naprawienia błędów np. z prędkością ładowania stron lub strukturą URL.
Wszystko to sprawia, że pozycjonowanie zagraniczne najlepiej wykona profesjonalna agencja SEO SEM, a na efekty jej działań należy poczekać minimum kilka, a często kilkanaście miesięcy. Jednak rozpatrując nakłady czasowe i finansowe w kategorii zysków ze (skutecznego) pozycjonowania zagranicznego zdecydowanie warto podjąć te działania.