Sierpniowa aktualizacja algorytmu Google – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Sierpniowa aktualizacja algorytmu Google

Sierpniowa aktualizacja algorytmu Google już za nami. Czego dokładnie dotyczyła? Jakie były jej skutki i dlaczego była bardzo ważna? Tego dowiesz się w tym artykule.

W skrócie:

  • Sierpniowa aktualizacja ma promować jakościowy content i dać większe szanse mniejszym witrynom.
  • Krótko po wprowadzeniu aktualizacji pojawił się błąd, który zachwiał wynikami wyszukiwania i spowodował problemy w pomiarach.
  • Od ponad roku wielu wydawców skarżyło się, że Google faworyzuje większe serwisy w kontekście pozycjonowania. Omawiany update ma zaadresować ten problem.
  • Strony, które notowały spadki od czasu wprowadzenia Helpful Content Update w 2023 roku, po nowej aktualizacji zaczynają powoli odzyskiwać widoczność.
  • Rady Google w kontekście nowej aktualizacji pozostają te same. Należy skupić się na długoterminowym tworzeniu jakościowego contentu.

Sierpniowa aktualizacja algorytmu Google (Google August 2024 Core Update) – czym jest?

15 sierpnia 2024 aktualizacja Google została oficjalnie wprowadzona. Poinformowało o tym konto Google Search Central na platformie X:

Źródło.

Wdrażanie aktualizacji trwało do 3 września 2024 roku:

Obraz zawierający tekst, Czcionka, linia, zrzut ekranuOpis wygenerowany automatycznie

Źródło.

Głównym celem omawianej aktualizacji algorytmu Google była poprawa jakości wyników wyszukiwania, tak aby użytkownicy trafiali na jeszcze lepsze treści. August 2024 Core Update ma za zadanie wyrównać szanse mniejszych, niezależnych wydawców, stawiając ich na równi z dużymi stronami dominującymi w wynikach wyszukiwania.

Zmiana algorytmu Google 2024 – dlaczego była ważna?

Dlaczego warto bliżej przyjrzeć się tej aktualizacji? Po pierwsze, był to Google Core Update (główna aktualizacja wyszukiwarki), czyli aktualizacja algorytmu, która w znaczący sposób wpływa na sposób rankingu stron w wynikach wyszukiwania.

Takie aktualizacje pojawiają się średnio co dwa do trzech miesięcy i mają na celu poprawę jakości oraz trafności wyników wyszukiwania poprzez zmianę pozycji stron w rankingu. Każda aktualizacja algorytmu Google dostosowuje sposób, w jaki oceniane są strony – witryny, które wcześniej zajmowały wysokie pozycje na kluczowe frazy, mogą spaść, podczas gdy te wcześniej niżej pozycjonowane są w stanie awansować.

Sierpniowa aktualizacja algorytmu Google jest jedną z serii większych zmian, które mogą wpłynąć na 5-10% wszystkich wyszukiwań (a często więcej). Mniejsze aktualizacje obejmują jedynie 0,1-1%.

John Mueller, jeden z przedstawicieli Google, poświęcił nieco więcej uwagi tej aktualizacji. Zaznaczył m.in.:

Aktualizacja została przygotowana z myślą o kontynuowaniu naszych działań związanych z tym, że chcemy promować treści rzeczywiście przydatne dla użytkowników i zmniejszyć widoczność tych, które zostały stworzone tylko z myślą o dobrym pozycjonowaniu w wynikach wyszukiwania.

Najnowsza aktualizacja uwzględnia feedback, jaki otrzymaliśmy od twórców i innych osób w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Jak zawsze, dążymy do tego, aby łączyć użytkowników z szeroką gamą wysokiej jakości stron, w tym mniejszych lub niezależnych witryn, które tworzą użyteczne, oryginalne treści w odpowiedzi na istotne zapytania. Jest to obszar, którym będziemy nadal zajmować się w przyszłych aktualizacjach.

Źródło.

W ramach sierpniowej aktualizacji Google zaktualizowało także swoje wytyczne dotyczące głównych aktualizacje algorytmu. Nowy dokument zawiera bardziej praktyczne porady dla właścicieli stron internetowych i specjalistów SEO, którzy zostali dotknięci tymi zmianami.

Kluczowe zmiany w zaktualizowanych wytycznych obejmują:

  • Nowe sekcje dotyczące korzystania z Search Console do oceny spadków ruchu i analizy istotnych zmian pozycji.
  • Porady na temat ulepszania treści. Położono nacisk na wprowadzanie istotnych zmian zamiast szybkich poprawek.
  • Wyjaśnienia dotyczące czasu potrzebnego na zauważenie zmian w rankingach po wdrożeniu ulepszeń.
  • Usunięcie części wyjaśniającej naturę głównych aktualizacji.

August 2024 Core Update – pojawił się błąd

Zanim przejdziemy do omówienia efektów aktualizacji i jej głębszego przesłania, warto jedynie dodać, że mniej niż 24 godziny po rozpoczęciu aktualizacji, Google potwierdziło błąd w procesie rankingowania. Problem spowodował dodatkową niestabilność w wynikach wyszukiwania, co utrudniło dokładne oszacowanie pełnego wpływu aktualizacji. Google potwierdziło, że błąd został naprawiony 20 sierpnia.

August 2024 Core Update – kontrowersje w tle

Czego dotyczył wspomniany przez Johna Muellera „feedback, jaki otrzymaliśmy od twórców i innych osób w ciągu ostatnich kilku miesięcy”?

Cofnijmy się do aktualizacji Helpful Content Update z 2023 roku (jej pierwsza wersja została wprowadzona w połowie 2022 roku). Wielu mniejszych twórców treści i niezależnych witryn zaczęło skarżyć się, że ich ruch spadł niemal do zera po wprowadzeniu tej aktualizacji. W sumie takie zjawiska i „marudzenie” ma miejsce często po większych update’ach, ale tutaj sytuacja była inna.

Helpful Content Update miał w założeniach pomagać pozycjonować się stronom publikującym autentyczne, organiczne i wartościowe treści, które odpowiadają na potrzeby użytkowników. Jednak dla wielu małych i niezależnych twórców sytuacja była odwrotna – ich strony, mimo że dostarczały użyteczne informacje, zaczęły tracić ruch na rzecz dużych, korporacyjnych witryn, które dominowały wyniki wyszukiwania.

Twórcy zauważyli, że nawet jeśli stosowali się do wytycznych Google, ich strony były spychane przez większe portale, które często publikowały treści bez dokładnego testowania produktów czy dogłębnej analizy. Co więcej, duże witryny stosowały taktyki SEO, które – gdyby zostały zastosowane przez mniejsze strony – prawdopodobnie skończyłyby się karą od Google.

Wspomniane metody większych graczy na rynku często miały wiele wspólnego z wykorzystaniem generatywnej sztucznej inteligencji. ChatGPT, który został wprowadzony pod koniec roku 2022, szybko zyskał popularność. Do końca 2023 roku (a już szczególnie do połowy 2024) zdążyło powstać mnóstwo pochodnych narzędzi i usług, które pozwalały szybko generować mnóstwo contentu.

Niestety, jego jakość często była niska i trudno było go zakwalifikować jako „helpful content”. Oczywiście, w jego tworzeniu i publikacji prym wiodły duże serwisy, które miały na to zasoby.

W dyskusjach na forach często widać frustrację twórców, którzy poświęcili lata na budowanie ruchu organicznego tylko po to, aby kolejne aktualizacje Google zniszczyły ich wyniki. Wielu zagranicznych twórców zaznaczało nawet, że choć notowało ogromne spadki w Google, to jednak z innych wyszukiwarek (np. Bing) dalej było w stanie generować spory ruch.

Jak więc widać, Google w końcu postanowiło zaadresować zaistniałą sytuację. Jakie były tego efekty? Omówmy to bliżej.

Aktualizacja Google sierpień 2024 – wpływ na SEO

Różne narzędzia do globalnej analizy wyników wyszukiwania wskazały na znaczne wahania po wprowadzeniu aktualizacji. Z racji jednak wspomnianego błędu niektóre pomiary mogą być zaburzone.

Semrush

Semrush – pomiary z 16 sierpnia.

Obraz zawierający tekst, zrzut ekranu, oprogramowanie, Strona internetowaOpis wygenerowany automatycznie

Semrush – pomiary z 19 września.

Obraz zawierający tekst, linia, Czcionka, WykresOpis wygenerowany automatycznie

Moz – tutaj dla porównania wykres z ostatnich 90 dni. Jak widać, w momencie aktualizacji miały miejsce wyraźne zmiany.

Ogólnie jednak różne dyskusje w sieci pozwalają wyciągnąć następujące wnioski:

  • Większość stron nie odnotowała początkowo zauważalnych zmian w rankingach. To normalne we wczesnych etapach wprowadzania Google Core Update.
  • Strony, które mocno ucierpiały po wrześniowej aktualizacji Helpful Content z 2023 roku, zaczynają stopniowo zyskiwać na widoczności. Mimo to wciąż daleko im do osiągnięcia wcześniejszych poziomów wydajności, a pełne odbudowanie pozycji jeszcze przed nimi.
  • Niektóre strony, w tym te, których wcześniejsze aktualizacje nie dotknęły, doświadczają zarówno wzrostów, jak i spadków w rankingach. W sumie jest to częste zjawisko w przypadku głównych aktualizacji wyszukiwarki – update’y mogą wpłynąć na szeroką gamę stron, niezależnie od tego, czy zostały wcześniej dotknięte.

W kontekście polskiego e-commerce:

  • Tylko 16% domen odnotowało spadki w TOP10, natomiast w TOP3 było to już 38% witryn. Spadki nie były drastyczne, a mediana spadków wyniosła -6,29%.
  • Wśród największych sklepów internetowych (powyżej 50k słów kluczowych w TOP3), połowa stron odnotowała wzrost, a połowa spadek. Z kolei wśród mniejszych stron (poniżej 10k keywordów) tylko trzy witryny zaliczyły spadki.
  • AliExpress powiększył liczbę słów kluczowych w TOP3 o 1/3 według Senuto, choć Ahrefs pokazuje spadek o 25%, co wskazuje na rozbieżności między narzędziami.

Zmiany algorytmu Google 2024 – podsumowanie i wnioski

Zmiany w algorytmie Google 2024 dalej jeszcze zachodzą i będą mieć wpływ na wyniki wyszukiwania. Co zatem warto robić? Oto kilka porad:

  • Twórz treści wysokiej jakości, które są skierowane do użytkowników – skoncentruj się na dostarczaniu wartościowych, merytorycznych treści, które odpowiadają na potrzeby odbiorców, zamiast skupiać się tylko na spełnianiu wymagań algorytmów.
  • Nie podejmuj pochopnych decyzji – rankingi dalej mogą mieć pewne wahania, więc nie podejmuj od razu drastycznych kroków.
  • Analizuj treści po aktualizacji – przeprowadź audyt strony, sprawdzając jakość treści, aktualność, a także czy nie ma zduplikowanych materiałów. Usuń niepotrzebne, bezwartościowe treści.
  • Inwestuj w unikatowy, autorski content – treści powinny być pisane przez człowieka, a nie generowane leniwie bez większego nadzoru przez AI. Powinny być oryginalne, fachowe, aktualne i ponadczasowe, aby móc wspierać autorytet Twojej marki.
  • Nie szukaj dróg na skróty – tworzenie wartościowego contentu to proces ciągły. Inwestycja w świetne treści to jedna z niewielu pewnych strategii w marketingu online, która przynosi trwałe efekty. Google już od lat w przy okazji wdrażania kolejnych głównych update’ów powtarza, aby skupiać się właśnie na dobrych treściach.

Czas pokaże, czy omawiany update Google zaadresuje problemy, które były ostatnio zgłaszane przez społeczność internetową.

krdzen.webp

Krzysztof Rdzeń
Project Manager

Zarządzanie projektami marketingu SEO/SEM wymaga doskonałej znajomości dokumentacji wyszukiwarki Google. Co roku Google wdraża nawet do dziesięciu znaczących aktualizacji swojego algorytmu.
Każda aktualizacja operuje na kilku poziomach: technicznych wymagań w stosunku do stron www, oczekiwań co do treści na stronie – ich zawartości oraz formy prezentacji, aż po sposób w jaki domena pozyskuje linki zewnętrzne
alemanski.webp

Andrzej Lemański
Marketing Manager

Wg badań IAB AdEx w czasach kryzysu tort reklamowy na polskim rynku wykazuje mocną tendencję do przesuwania się w stronę reklamy SEM.
Najwięcej traci wtedy display, a więc reklama wizerunkowa. Wynika to z faktu, że reklama SEM jest zaliczana do tzw performance marketing, czyli reklamy wydajnościowej. Jeśli liczy się koszt za każdą wydaną złotówkę nie ma lepszej drogi.

Klient na I miejscu

Pracujemy przez całą dobę, aby Ci pomóc. Napisz do nas w dowolnym momencie, a jeden z nas z przyjemnością szybko się z Tobą skontaktuje!

Wystarczyły 3 miesiące, aby SEMFURY dostarczyło mi pierwsze efekty pracy. Kolejne miesiące to już zwrot na obiecanym poziomie i dziś marketing pozyskuje klientów na poziomie działu handlowego
Rafał
Kampania Shopping podniosła obroty w moim sklepie internetowym o 300%. Czy trzeba coś dodawać?
Tomasz
Kampania na Mapy Google uratowała moją kawiarnię przed zamknięciem.

Natalia

Poprawne zainstalowanie pełnej analityki na mojej stronie uświadomiło mi, które usługi mojej firmy cieszą się największą popularnością
Przemysław

Dlaczego warto współpracować z SemFury?

Realne cele

ustalamy wspólnie cele w ramach określonego czasu współpracy.

Plan współpracy

konkretne ramy czasowe, w których zobowiązujemy się zrealizować cele.

Brak zobowiązań czasowych

umowę możesz zakończyć w dowolnym momencie.

Rozliczenie za godziny pracy

płacisz za realnie przepracowany czas, a nie abonament.

Co miesiąc raport z prac

każda godzina jest rozliczona, o każdą możesz nas zapytać.

Szanujemy Twoje pieniądze

rozdzielamy Twój budżet na marketing i nasze wynagrodzenie.

Pobierz bezpłatny raport

    • Otrzymasz odpowiedź w ciągu 72h roboczych.

    • Otrzymasz analizę strony i porównanie z konkurencją.

    • Przygotujemy strategię SEO dla Twojego biznesu.

    • Pokażemy jak będzie wyglądała współpraca i raporty miesięczne.

    2023 copyright SEMFURY. All rights reserved.

    Aleje Jerozolimskie 123A, Warszawa

    [email protected]

    607 626 368