Współpraca z agencją SEO (pozycjonującą) może być bardzo korzystna dla Twojego biznesu. Agencja SEO (zajmująca się pozycjonowaniem) pomoże Ci zwiększyć widoczność Twojej strony internetowej w wynikach wyszukiwania, co może przełożyć się na wzrost sprzedaży lub pozyskanie nowych klientów.

Ale może równie dobrze przepalić Twoje pieniądze i rozłożyć ręce jak w klasyku mówiąc: nie mamy pana płaszcza i co nam pan zrobisz. 

Zacznijmy od tego, jakich agencji unikać. Unikaj agencji SEO, które:

 • obiecują efekty natychmiast 

– pozycjonowanie to proces na 6-12-18 miesięcy. Jeśli ktoś obiecuje efekty natychmiast, to znaczy, że nie zmienią one obrazu Twojego biznesu, ale zwyczajnie kłamie i liczy, że w którymś momencie stracisz uwagę, a faktury będziesz opłacał z przyzwyczajenia. Pamiętaj, żadna agencja SEO nie kontroluje wyszukiwarki Google i nie ma wpływu na efekty. 

Dobrze obrazuje to przykład naszego klienta z branży perfumiarskiej. Łatwo znaleźć na wykresie moment, gdzie wzięliśmy się za pracę ale efekty nadeszły po kilku miesiącach

 • dają dużo za darmo 

– raporty, analizy, lista błędów – wszystko bezpłatnie. Ktoś za to płaci. Jak myślisz, jak zostaniesz klientem tej agencji – kto będzie płacił za darmowe raporty innym potencjalnym klientom? 

 • fakturują tylko za efekty 

– to szczodre, ale tak nie da się utrzymać firmy. Agencje, które tak robią wkładają trochę pracy na początku relacji z klientem, a potem liczą, że zmiany algorytmu same wyniosą stronę nieco wyżej i potem oczekują zapłaty za każdą drobną zmianę w górę, a nie za faktycznie wykonaną pracę. Pamiętaj, żadna agencja SEO nie kontroluje wyszukiwarki Google i nie ma pełnego wpływu na końcowe efekty swojej pracy. Zawsze jest to oscylacja na pewien wynik. 

Rozsądnie pracująca agencja fakturuje za wykonaną pracę liczoną w roboczogodzinach i przedstawia raport z wykonanych prac, a widoczne i jednoznaczne efekty pracy przychodzą w ciągu 3-6 miesięcy. 

 • obiecują pozycjonowanie na konkretne frazy

– to agencje z laserem w oczach, chodzące terminatory. Pamiętaj, żadna agencja SEO nie kontroluje wyszukiwarki Google i nie ma pełnego wpływu na końcowe efekty swojej pracy. Zawsze jest to oscylacja na pewien wynik. 

Ktoś może w tym miejscu rozsądnie zapytać – to czego właściwie można od tej agencji oczekiwać? Jakie będą efekty?

Jak rozpocząć pracę z agencją krok po kroku:

 1. Raportu otwarcia – listę problemów na stronie i sposób ich rozwiązania, w tym przebudowy strony internetowej, jeśli to niezbędne. 
 2. Wzrostu liczby zaindeksowanych stron przez Google – wskaźnik mocno techniczny, ale niezbędny. 
 3. Wzrostu liczby fraz, na które Google indeksuje stronę. Np tak jak nasz Klient z branży e-commerce. Współpraca ruszyła w kwietniu 2023, a czerwiec 2023 przyniósł pierwsze poważne efekty prac. 

 1. Wzrostu ruchu organicznego mierzonego w Search Console (czyli jedynym narzędziu, które pokazuje realny ruch użytkowników z Google, ponieważ jego autorem jest firma Google). Tutaj odwołamy się do kolejnego Klienta z branży sprzętu audiofilskiego – 3 miesięczny horyzont jasno pokazuje wykonaną pracę. 

Powyżej na wykresie widzimy ostatnie 3 miesiące, a nasza współpraca trwa już 2 lata. Dlatego możemy pokazać wykres z ostatniego miesiąca w ujęciu rok do roku. Tak, widać na nim 300% wzrostu ruchu z Google. 

A co z tym pozycjonowaniem na konkretne frazy? 

Jest to częsta przypadłość, gdy klient chce koniecznie przeskoczyć konkurencję na jakąś frazę kluczową. Posłużymy się tutaj przykładem:

Zgłasza się klient, który jest fryzjerem w Warszawie i jego marzeniem biznesowym jest być na samej górze wyszukiwarki Google na frazę “fryzjer Warszawa”. 

Oczywiście, możemy obiecać klientowi nierówną walkę o tę frazę ale zazwyczaj rozwiązujemy problem inaczej, czyli mądrze:

 1. Na to hasło wypozycjonowało się już 30 innych salonów, które od lat płacą za umacnianie się na tej pozycji. Przeskoczenie ich oznacza długi czas oczekiwania i niepewny efekt. 
 2. Warszawa to duże miasto – lepiej spróbować na dzielnicę, w której salon się mieści, a najlepiej na konkretną ulicę lub centrum handlowe. To ograniczy konkurencję, a potem stopniowo można wychodzić szerzej korzystając z wykonanej już pracy np Fryzjer Targówek, Fryzjer ulica Gdyńska Warszawa, Fryzjer Centrum Handlowe Targówek itd. 
 3. Najważniejszą pracą pozycjonera jest znalezienie dużej liczby fraz, na które można ściągnąć klienta. Dlatego finalny etap to dołączenie dużej liczby fraz o mniejszym ruchu, ale pozwalające łatwo się wypozycjonować w przypadku tego wyimaginowanego klienta:

 • fryzjer damski Targówek
 • balejarz Targówek i temu podobne. 

Nadal głodny wiedzy? Zerknij na inne artykuły z serii “Rozlicz agencję SEO”


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Usługa

Akademia wiedzy

Pracujemy przez całą dobę, aby Ci pomóc.

  2023 copyright SEMFURY. All rights reserved.

  Aleje Jerozolimskie 123A, Warszawa

  [email protected]

  607 626 368