Pozycjonowanie lokalne, wykonane skutecznie, zapewni Ci klientów z konkretnego regionu geograficznego. To korzystne nie tylko wtedy, gdy prowadzisz “stacjonarny” biznes. W tym poradniku opisujemy pozycjonowanie lokalne w przystępny sposób, abyś mógł zrozumieć wynikające z niego korzyści nawet, jeśli pierwszy raz spotkałeś się z tym terminem.
Spis treści:
- Co to jest pozycjonowanie lokalne? Definicja
- Pozycjonowanie wizytówki Google elementem strategii lokalnego SEO
- Ile kosztuje pozycjonowanie lokalne?
- Czy pozycjonowanie lokalne się opłaca?
- Lokalne pozycjonowanie czy Google AdWords?
Co to jest pozycjonowanie lokalne? Definicja
Z definicji pozycjonowanie lokalne to wszelkie działania SEO (Search Engine Optimization), których nadrzędnym celem jest zwiększenie widoczności firmy lub świadczonych przez nią usług na konkretnym obszarze geograficznym. Pozycjonowanie lokalne jest więc niezbędne dla właścicieli prowadzących:
- lokale gastronomiczne (restauracje, bary, firmy kateringowe),
- warsztaty usługowe (mechanik, fryzjer, punkt ksero),
- placówki medyczne (kliniki, prywatne gabinety),
- obiekty turystyczne (hotele, motele, agroturystyki),
- działalności wymagające osobistego kontaktu z klientem (np. kancelarie prawnicze, biura księgowe),
- niepubliczne ośrodki edukacyjne (prywatne szkoły, żłobki, przedszkola),
- firmy, bazujące na klientach lokalnych.
Definicja pozycjonowania lokalnego obejmuje wiele technik, w których korzysta się z różnych narzędzi. To co je łączy to cel, którym zawsze jest zwiększenie widoczności firmy zleceniodawcy w konkretnym, wybranym regionie. Pod tym kątem lokalne SEO znacząco różni się od międzynarodowego (np. pozycjonowanie w Niemczech).
Pozycjonowanie wizytówki Google elementem strategii lokalnego SEO
Jednym z najważniejszych elementów lokalnego SEO, jest pozycjonowanie wizytówki Google (Google My Business). Utworzenie takiej wizytówki jest bezpłatne, a jej skuteczne pozycjonowanie może stać się skuteczną dźwignią do wzrostu sprzedaży Twoich usług lub produktów.
Przede wszystkim dlatego, że wizytówka Google wyświetla się zawsze jako pierwsza, czyli ponad wszystkimi wynikami (zarówno organicznymi, jak i sponsorowanymi). Już z tego powodu warto zadbać, aby w tym atrakcyjnym miejscu, na które spogląda przecież 100% potencjalnych klientów, znalazła się właśnie Twoja firma.
Pozycjonowanie wizytówki Google polega w pierwszej kolejności na uzupełnieniu wszystkich danych o firmie we właściwy sposób. Błędy na tym etapie (np. wybór niewłaściwej kategorii usług) mogą nie tylko utrudnić późniejsze pozycjonowanie, ale nawet zupełnie je uniemożliwić. W dalszej kolejności wykonuje się optymalizację pod frazy kluczowe zgodne z profilem działalności firmy oraz regularnie publikuje posty, oferty i dodaje zdjęcia.
Wizytówka Google posiada także możliwość dodania opinii, z której klienci korzystają coraz częściej. Ponieważ usunięcie zarówno pozytywnej, jak i negatywnej opinii z wizytówki jest bardzo skomplikowane, mechanizm ten jest źródłem rzetelnej oceny firmy, chociaż Google nie weryfikuje prawdziwości tych opinii. Wielu potencjalnych klientów kieruje się nimi przed zakupem produktów czy usług.
Zatem czy tego chcesz, czy nie, ludzie szukają Twojej wizytówki Google. Warto więc zadbać oto, aby oddawała ona profesjonalizm Twojej firmy i wysoką jakość świadczonych usług lub oferowanych produktów.
Ile kosztuje pozycjonowanie lokalne?
Cena pozycjonowania stron www na lokalnych rynkach zależy od wielu czynników. Do najważniejszych należą:
- aktywność konkurencji,
- branża, w której prowadzisz działalność,
- zakres działań, które należy podjąć.
Przyjmuje się, że cena pozycjonowania lokalnego jest niższa, niż krajowego, ponieważ skupia się na mniejszym rejonie geograficznym. Jeżeli jednak w Twojej okolicy konkurencja jest bardzo aktywna, różnica w kosztach może być niewielka. W skrajnych przypadkach lokalne pozycjonowanie może być droższe od krajowego.
Czy pozycjonowanie lokalne się opłaca?
Tak, skuteczne pozycjonowanie lokalne opłaca się kilku powodów. Głównym jest oczywiście wzrost liczby klientów, zainteresowanych Twoimi usługami lub produktami. To możliwe nie tylko dzięki zwiększeniu widoczności Twojego biznesu na lokalnym rynku, ale również budowie zaufania w oczach potencjalnych klientów.
Lokalne pozycjonowanie organiczne opłaca się również dlatego, że zwiększa ruch na stronie, co ułatwia inne działania marketingowe. Poza tym, jak w przypadku każdego rodzaju pozycjonowania organicznego, efekty lokalne SEO nie są uzależnione od budżetów na kamapnie reklamowe. Innymi słowy korzyści ze skutecznego pozycjonowania lokalnego możesz czerpać, nie wydając ani jednej złotówki na reklamy Google. Jednak o tym, czy zawsze naprawdę się do to opłaca, przeczytasz w następnym akapicie.
Lokalne pozycjonowanie czy Google AdWords?
Jeśli zastanawiasz się, co wybrać: lokalne pozycjonowanie czy Google AdWords, warto najpierw poznać różnice pomiędzy nimi. Wiesz już, co to jest SEO, czy pozycjonowanie, ale czy wiesz, na czym polega reklama w Google Ads?
Płatne kampanie reklamowe (np. GoogleAds), w skrócie określane jako SEM, dają natychmiastowe wyniki, w przeciwieństwie do pozycjonowania organicznego, na którego rezultaty potrzeba minimum kilka miesięcy. Dzięki Google AdWords możesz w ciągu kilku godzin pojawić się na liście wyników wyszukiwań (oznaczony jako link sponsorowany), ale koszty uzyskania tego miejsca zależą od konkurencji i liczby kliknięć w reklamy (w modelu CPC rozliczeń Google Ads).
W praktyce pozycjonowanie organiczne warto wybrać wtedy, gdy zależy Ci na długoterminowym efekcie (np. rozwijasz biznes lub ofertę), a przede wszystkim nie chcesz stale inwestować w reklamę. Płatne kampanie są natomiast idealne do uzyskania błyskawicznej widoczności w sieci oraz promocji konkretnych ofert i wydarzeń w krótkim czasie. Zwłaszcza z tego ostatniego powodu SEM (sprawdź dokładnie, co to jest SEM?) często stosuje się jako uzupełnienie skutecznego pozycjonowania lokalnego.